Zabezpieczenie biznesu i skuteczne przekazanie go sukcesorom to zagadnienie, które często spędza sen z powiek właścicielom firm. Jest to tym bardziej istotne, im bardziej skomplikowana jest sytuacja osobista przedsiębiorcy. Tak właśnie jest w przypadku pewnej firmy produkcyjnej, prowadzonej z powodzeniem przez dwóch wspólników, z których każdy ma po troje dzieci. Współwłaściciele chcieliby wycofać się z prowadzenia firmy i bezpiecznie ją przekazać wybranym następcom, nie zapominając o zabezpieczeniu interesów wszystkich dzieci.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z trzecim już studium przypadku w ramach cyklu najbardziej interesujących kazusów sukcesyjnych.

Opis stanu faktycznego:
- Duże przedsiębiorstwo produkcyjne (lider w swojej branży) prowadzone jest z powodzeniem przez kilkadziesiąt lat przez dwóch Wspólników.
- Każdy ze Wspólników posiada troje dzieci, które wykazują różne zainteresowanie prowadzoną przez rodziców firmą i w różnym stopniu są zaangażowane w jej bieżącą działalność.
- Właściciele rozważają wycofanie się z firmy (zarówno na poziomie zarządczym, jak i właścicielskim), a także przekazanie majątku w ręce dzieci, w sposób bezpieczny dla firmy, ale też zabezpieczający interesy wszystkich dzieci.
Wyzwania biznesowe/sukcesyjne:
1.Zapewnienie dalszego funkcjonowaniu firmy po odejściu Wspólników,
Nawet dokładnie zaplanowana sukcesja nie jest w stanie uchronić firmy przed ewentualnymi dalszymi ruchami po stronie następców. Istnieje bowiem możliwość (w praktyce bardzo częsta), że sukcesorzy, na pewnym etapie decydują się na zbycie swojej części udziałów/ogółu praw i obowiązków, doprowadzając tym samym do przekazania rodzinnej firmy w ręce zewnętrznych inwestorów. Kolejnym negatywnym scenariuszem jest ryzyko wystąpienia konfliktu pomiędzy następcami, prowadzące do powstania paraliżu decyzyjnego.
2.Ułożenie relacji pomiędzy dziećmi Wspólników w uwzględnieniem stopnia ich zaangażowania w prowadzenie firmy, a także poziomu ich kwalifikacji.,
Ten etap wymaga ścisłej współpracy pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi, a dla pełnej efektywności, wypracowania zgodnego modelu zarządzania firmą.
Możliwe do zastosowania narzędzia/rozwiązania:
1.Wprowadzenie mechanizmów korporacyjnych, w szczególności poprzez wprowadzenie obostrzeń dotyczących możliwości zbywania udziałów na rzecz podmiotów zewnętrznych, np. konieczność uzyskania zgody wspólników (wg. określonej większości), prawo pierwokupu przez dotychczasowych wspólników, wprowadzenie mechanizmów przymusowego umorzenia udziałów w przypadku naruszenia postanowień umowy spółki.
2. Możliwość powołania profesjonalnego managera (interim managera), którego zadaniem będzie bieżące zarządzanie firmą. Następcy natomiast uzyskają uprawnienia właścicielskie i kontrolne. Takie rozwiązanie może wyeliminować zarówno ryzyko sporu na kanwie sposobu zarządzania biznesem, jak i rozwiązać ewentualny problem braku kompetencji, bądź zaangażowania po stronie następców. Dodatkowo, pozwala na bierne czerpanie korzyści finansowych (poprzez wypłatę zysku).
3.Utworzenie fundacji rodzinnej, która w najpełniejszy sposób pozwala na utrzymanie integralności biznesu, przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów wskazanych przez Właściciela beneficjentów, w tym małoletnich dzieci. Fundacja rodzinna posiada osobowość prawną i po przeniesieniu do niej biznesu, staje się jego jedynym właścicielem, wyłączając tym samym firmę spod reżimu prawa spadkowego, chroniąc ją przed podziałem i rozdrobnieniem, nie tylko w pierwszym pokoleniu, ale też w kolejnych. Jednocześnie daje możliwość zabezpieczenia interesów wskazanych beneficjentów, także spoza grupy spadkobierców/członków rodziny w sposób zgodny z wolą Właściciela. Ogromna elastyczność tego narzędzia umożliwia nawet stworzenie pewnych wytycznych, wskazujących sposób angażowania dzieci w działalność operacyjną (w odpowiednim ku temu momencie, czyli np. po spełnieniu warunków zakreślonych przez Właściciela).
Leave A Reply